<<< Back to Show Reports

Champion & Interbreed Champion: R & E Butterfield’s Saxelby Goldwyn Rose
Reserve Champion: Riverdane Holsteins + AL Moore & Partners’ Danevalley Jordan Posh
Honourable Mention & Ex Bred Champion: Wilfred Maddocks Ltd’s Wyndford Jordan Contented 384

Class 2a – Heifer in Milk
1. Wills Brothers Ltd’ Riverdane Gold Ashlyn
2. WJ Nadin & Co’s Sterndale Gold Ashlyn
3. WJ Nadin & Co’s Peak Gold Rhapsody
4. C&J Smith’s Inspired Gold Crimson
5. E & M Pearce’s Shelton Bradley Snowy
6. Bell, Holliday, Wake, Steeples & Thomlinson’s Cramar BKBA Misha
7. Wills Brothers Ltd’s Willsbro B Doris
8. JR Warnock & Son’s Capelleferne Shottle Nora
9. WJ Nadin & Co’s Sterndale Ruby Red

Class 2b – Heifer in Milk
1. Riverdane Holsteins’ Ridgefield Gold Atlee
2. Wilfred Maddocks Ltd’s Wyndford Mr Sam Margi 5
3.A & D MacKellar’s Ridgefield Shottle Rosie
4. CH Saxby’s Hardwick Bluesky Matilda
5. E & M Pearce’s Checkley Shottle Suminka
6. TH Cope & Son’s Huddlesford Duplex Kitty
7. S&S Murray’s Redhill Messengers Queenie
8. J Heler Farms & Riverdane Holsteins’ Helton Talent Kath
 
Class 9a – Junior Cow in Milk
1. Aintree Holsteins’ Aintree Goldwyn Nugget B
2. TH Cope & Son’s Huddlesford Melody Highlight
3. SL & PS Bell’s Holmland Lee Princess Bee
4. BL Davies & Son’s Davlea Shottle Raven
5. Aintree Holsteins’ Aintree Bradley Cowslip
6. Aintree Holsteins’ Aintree Norris Tellar B
7. Wills Brothers Ltd’s Riverdane Jordan Romance
8. E & M Pearce’s Burlane Shottle Ella
 
Class 9b – Junior Cow in Milk
1. Riverdane Holsteins + AL Moore & Partners’ Danevalley Jordan Posh
2. Wilfred Maddocks Ltd’s Wyndford Jordan Contented 384
3. Wills Brothers Ltd’s Newnton Shottle Destiny
4. Wilfred Maddocks Ltd’s Wyndford Zenith Morn 39
5. Andrew & Jane Whittaker’s Knowlesmere Jordan Diamond
6. Wilfred Maddocks Ltd’s Wyndford Satisfaction Rebecca 20
7. J & S Arrowsmith’s Pasturesnew Axiom Christus
 
Class 9c – Junior Cow in Milk
1. R & E Butterfield’s Saxelby Goldwyn Rose
2. Wills Brothers Ltd’s Riverdane PS Sara
3. R & E Butterfield’s Saxelby Shottle Marie
4. HM & D Hodgson’s Wormanby Mr Sam Judy
5. TH Cope & Son’s Huddlesford Allen Rose
6. Andrew & Jane Whittaker’s Knowlesmere Gibson Starlight
7. Riverdane Holsteins’ Forte CS Elegance
8. JR Warnock & Son’s Capelleferne Allen Nora
 
Class 15 – Senior Cow in Milk
1. Wills Brothers Ltd’s Riverdane Terrason Melissa
2. J Heler Farms’ Wagtail Lorenzo Beatrix 2